BIEGANIE a ODCHUDZANIE Część II.

Fakt : Regularny Trening cardio o niskiej intensywnośći prowadzony w dużym wymiarze czasowym utrudnia spalanie tłuszczu i przyczynia się do spadku siły mięśniowej. Doprowadza również do niekorzystnych zmian składu masy ciała tzw. sylwetka ,, skinny fat” (mało mięśni + trochę tłuszczu). Ci, którzy regularnie pływają, biegają lub jeżdżą na rowerze dłużej i częściej niszczą mięśnie, w efekcie tracą siłę, gromadzą tłuszcz i zmniejszają swoje spoczynkowe tempo metabolizmu.

Mit: ,, Magiczne 20 minut ”

Informacje które mówią, że przez pierwsze 20 minut treningu organizm nie spala tłuszczu, a korzysta jedynie z glikogenu (zapasowego materiału energetycznego) nie są do końca prawdziwe. Tłuszcz spalany jest nieustannie, choć w pewnych sytuacjach rzeczywiście organizm gospodaruje nim oszczędniej. Pamiętajmy jednak że wpływ na ten proces i na owe „20 minut” ma wiele czynników. Należałoby tu rozpatrzyć m.in. aktywność enzymatyczną, hormonalną oraz rodzaj diety jaką stosujemy.

Podsumowanie:

Trening Cardio wciąż jest tematem spornym w środowisku fitness. Niektórzy uważają że jest niezbędny, inni zaś twierdzą że jest przeszkodą w osiągnięciu zdrowej i smukłej sylwetki i stratą czasu.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że trening Cardio nie jest najlepszą drogą do kształtowania sylwetki. 

Jeżeli lubisz biegać, jeździć na rowerze i jest to sposób na fajne spędzanie czasu w gronie rodziny i przyjaciół – rób to. Jeżeli zaś chcesz dokonać zmian w kompozycji ciała i wpłynąć bezpośrednio na jego kształt wybierz trening siłowy.