Stres pojawia się w wielu formach ?
Zazwyczaj myślimy o stresie który pojawia się podczas ważnych spotkań biznesowych, na egzaminach, przy problemach z życiem rodzinnym – lista nie ma końca…
W rzeczywistości, stres może pochodzić również od całego szeregu innych czynników fizycznych . Może dotyczyć nietolerancji pokarmowej, problemów trawiennych, niedostatecznego odżywiania, niskiego poziomu mikroskładników pokarmowych, a nawet małej ilości snu, odwodnienia i niskiego poziomu cukru we krwi.
Wszystkie sytuacje stresowe fizyczne lub psychiczne, produkuje hormon stresu zwany KORTYZOLEM.
Zanim całkowicie oczernimy działanie kortyzolu, warto dodać, że jest to naturalny hormon produkowany przez ludzki organizm. Problemy rozpoczynają się gdy hormon ten staje się przewlekłe podwyższony – powyżej normalnego poziomu, przez dłuższy okres czasu.
BRZUSZEK ⚠️
Co powoduje kortyzol?
Robi wiele rzeczy dla ciała, aby pomóc Ci się przygotować do ucieczki lub stanąć do walki. Podnosi poziom cukru we krwi, zapewniając mnóstwo energii gotowej do użycia w momencie zagrożenia.
Dlaczego kortyzol może tuczyć?
Optymalna ilość kortyzolu jest dobra i pomaga radzić sobie natychmiast w sytuacjach stresowych. Ale w dzisiejszych czasach, nasze życie jest pełne bardziej stresujących sytuacji niż kiedykolwiek, przez ewolucję i szybkość życia z jaką mamy do czynienia. Jeśli spędzasz swój czas pędząc z jednego spotkania do następnego, lub zjadasz szybkie śniadanie bo za chwilę się spóźnisz będziesz wiedzieć, co mam na myśli.
Jeśli poziom kortyzolu jest wysoki, poziom cukru we krwi również jest wysoki. Jeśli stężenie cukru we krwi jest przewlekle wysokie, to insulina musi reagować na tę sytuację. Będzie to skutkować zwiększeniem przechowywania tłuszczu.
Powodem tego jest fakt, iż insulina odpowiada za przeniesienie cukru we krwi do komórek mięśniowych i tłuszczowych, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki. Jednakże, w przypadku gdy przechowywanie w naszych komórkach mięśniowych „jest już zajęte” (ponieważ nie były aktywne) będzie przechowywać cukier przede wszystkim w komórkach tłuszczowych.
Oprócz tego zbyt wysoki poziom kortyzolu zżera mięśnie, zmniejszając metabolizm i hamuje istotne hormony płciowe, takie jak testosteron i estrogen. Ponadto upośledza działania układu odpornościowego co będzie skutkować wolniejszą regeneracją.
Teraz wystarczy połączyć te wszystkie rzeczy w pary i mamy gotowy przepis na przyrost masy ciała.
Co z tym zrobić❓
Życie jest stresujące. Coś co może naprawdę zwalczyć stres psychologiczny to ciężki trening. Trening (w odpowiedniej ilości – krótki i intensywny, nie liczony w czasie) który pomoże zmniejszyć poziom stresu.
Aby ograniczyć inne stresory fizyczne, takie jak brak snu, złe odżywianie, słabe nawodnienie, warto:
- pić zieloną herbatę
- zwiększyć ilość wit. C i kw. tłuszczowych omega 3, cynku , magnezu, witaminy B6
- spożywać antyoksydanty takie jak : brokuły, kapusta, jarmuż, jagody, winogrona, czosnek, cebula, zioła i przyprawy
- kłaść się wcześniej spać między 22:00 a 23:00. Spać co najmniej 8 h
- znaleźć czas na relaks np. wyciszenie przy muzyce
- zagospodarować 30 min dla siebie ,bez ludzi ,hałasu, gadżetów
- ograniczyć długotrwałe bieganie
Źródła:
Ultimate Performance
Pozdrawiam
Marcin Kaptur