Sekrety Treningu Siłowego

Trening siłowy – niesie ze sobą ogrom korzyści dla całego organizmu i jest doskonałym narzędziem do kształtowania sylwetki i poprawy zdrowia. Często kojarzony jest wyłącznie z budowaniem masy mięśniowej, przez co wiele Pań nie decyduje się na tę formę treningu bojąc się wyglądu mięśniaka. Wolą spędzać więcej czasu na bieżniach, orbitrekach ,rowerkach zmniejszając tym samym efekty, które mogłyby osiągnąć poprzez trening siłowy na wolnych ciężarach (hantle, sztangi). Na szczęście w swojej pracy zauważyłem progres w świadomości Pań, które udało się przekonać do treningu siłowego dzięki czemu nie opuszczały już strefy z ciężarami 🙂 . Przedstawię Wam najważniejsze korzyści zarówno dla kobiet jak i mężczyzn jakie według mnie niesie ze sobą trening siłowy:

– skuteczna redukcja tk. tłuszczowej poprzez zjawisko zwiększonej konsumpcji tlenu (EPOC) nawet do 24 h po treningu.Oznacza to że po wymagającym treningu siłowym organizm spala tk. tłuszczową jeszcze długi czas po jego zakończeniu.

– bezpośredni wpływ na kompozycję ciała: nieważne czy Twoim celem jest bycie „wyciętym”, „dużym” czy „napiętą i zgrabną” podnoszenie ciężarów jest skuteczną drogą do Twoich celów

– skutecznie walczy z chorobami cywilizacyjnymi : otyłością , nadwagą , cukrzycą ,nadciśnieniem tętniczym

– zwiększa siłę, moc, szybkość, skoczność, wytrzymałość

– poprawia mobilność (ruchomość w stawach ) ćwicząc przy pełnym zakresie ruchu

– zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego

– zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy poprzez budowanie masy kostnej

– zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji w życiu codziennym poprzez poprawę siły mięśni, ścięgien, więzadeł.

– zmniejsza stres, poprawia nastrój ,sen i pewność siebie

– zwiększa wydajność codziennych czynności : podnoszenie przedmiotów ,przenoszenia itd.

– stanowi urozmaicenie treningowe co wpływa na utrzymanie chęci do treningów przez dłuższy czas w przeciwieństwie do jednostajnego cardio (bieganie,jazda na rowerze).

Dobrze skomponowany trening siłowy powinien opierać się na podstawowych ćwiczeniach złożonych które przynoszą najlepsze rezultaty takie jak : martwy ciąg, przysiad, wyciskanie, wiosłowanie, podciąganie, wykroki.